17 Dzień Papieski

W niedzielę 8 października przeżywać będziemy XVII Dzień Papieski poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Tradycyjnie w Dzień Papieski zbierane są do puszek dobrowolne ofiary na rzecz zdolnej i utalentowanej młodzieży z biednych rodzin – dzieło to Jan Paweł II nazwał swoim żywym pomnikiem. Nieszpory na lotnisku o godz. 15.00.

„Idźmy naprzód z nadzieją!”  – pod takim hasłem obchodzić będziemy XVII Dzień Papieski, który odbędzie się 8 października 2017 roku. Szczególnie widocznym znakiem tego święta będzie przykościelna i publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchodom tego Dnia towarzyszyć będą również liczne wydarzenia duchowe oraz kulturalne organizowane w całym kraju,
a także w środowiskach polonijnych poza jego granicami.

Już samo sformułowanie hasła jest znamienne. Ma stanowić zaproszenie i znak tego, że poprzez Dzień Papieski docieramy do głębi nauczania Papieża Polaka, który, wypowiadając słowa: „Idźmy naprzód z nadzieją!”, chce nas czynić świadkami nadziei. Podczas XVII Dnia Papieskiego w wielu miastach Polski odbędą się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz aktywności sportowe. Wydarzenia nawiązują do życia św. Jana Pawła II oraz propagują Jego nauczanie.

Centralne obchody Dnia Papieskiego będą miały miejsce w Warszawie. Tego dnia stypendyści będą modlić się w intencji darczyńców Fundacji podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej, celebrowanej przez kard. Kazimierza Nycza o godz. 12:00. Tradycyjnie, po Mszy św., odbędzie się Koncert Galowy Dnia Papieskiego. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zaprasza  do Świątyni Opatrzności Bożej na godz. 15:30, lub do TVP1, gdzie transmisja koncertu rozpocznie się o godz. 15:50. W przeddzień Dnia Papieskiego, 7 października, na Zamku Królewskim podczas uroczystej gali transmitowanej przez TVP2, wręczone zostaną Nagrody TOTUS TUUS.

We wtorek, 10 października, na Zamku Królewskim odbędzie się konferencja naukowa pt.: „Europa ­– kryzys i nadzieja”.

Obchody Dnia Papieskiego będą miały charakter ogólnopolski.
8 października w Krakowie o godz. 10:00 odprawiona zostanie Msza Św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. W Katowicach obchody potrwają aż dwa tygodnie. W ich programie znajdzie się  m. in. premiera musicalu „Dawid” oraz Koncert Galowy „IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ” ku czci św. Jana Pawła II.

Dzięki tegorocznemu Dniowi Papieskiemu chcemy promować chrześcijańską wizję nadziei, której wyrazicielem, piewcą i świadkiem jest św. Jan Paweł II:

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.

Częstochowa, 18 czerwca 1983 r.