Pielgrzymka Góralska

Zapraszamy na 36 Pieszą Pielgrzymkę Góralską na Jasną Górę w dniach 23- 31 lipca 2017.

Zapisy na pielgrzymkę

Czwartek – od 16.00 do 18.00
Sobota – od 8.00 do 9.30
Niedziela – od godziny 7.00 w Domu Katechetycznym

Informacje dotyczące pierwszego dnia pielgrzymki
Niedziela  23 lipca 2017

zapisy w Domu Katechetycznym od godz. 7.00

nadawanie bagaży – od godz. 7.30

nabożeństwo w kościele – godz. 8.15

wyjście na trasę – godz. 8.30

Msza św w Ludźmierzu – godz. 11.00

Nocleg w Spytkowicach – ok. godz. 19.00

karta uczestnika
Prosimy wypełnić i zgłosić się do kancelarii

Zapisy elektroniczne

Wpisz intencję

Jak przygotować się do pielgrzymki?

ABC pielgrzyma

Co zabrać ze sobą?

Wybierając się na pielgrzymkę zabieramy dwa bagaże:

– pierwszy – podręczny, na każdy dzień (np. mały plecak),

– drugi – przewożony samochodem z jednego noclegu na następny (np. duży plecak, torbę turystyczną).

Bagaż podręczny zawiera:

– dokumenty osobiste, legitymację, pieniądze,

– śpiewnik pielgrzymkowy, różaniec, modlitewnik,

– prowiant na dany dzień, kubek (najlepiej metalowy), łyżkę,

– w zależności od pogody – sweter i płaszcz przeciwdeszczowy lub kapelusz przeciwsłoneczny.

W bagażu, który oddajemy na samochód zabieramy:

– kilka zmian bielizny osobistej (nieelastycznej),

– wygodne obuwie na zmianę (sandały lub adidasy),

– skarpety wełniane ,

– śpiwór,

– latarkę,

– przybory toaletowe,

– prowiant (trwałe produkty spożywcze),

– 2 bandaże elastyczne, plaster, zasypkę, oxycort, spirytus salicylowy,

– leki, które systematycznie przyjmujemy.

UWAGA: Radzimy nie zabierać cennych rzeczy!

Bagaż:

– do bagażu należy włożyć kartkę z nazwiskiem i adresem dla ułatwienia identyfikacji w przypadku zagubienia bagażu.

– namiot jest osobnym bagażem,

– nie wolno umieszczać w bagażu niezabezpieczonych ostrych i szklanych przedmiotów,

– uchwyty przy torbie turystycznej należy związać, a kieszenie pozapinać,

Za wszelkie szkody, wynikające z niestosowania się do powyższych rad, odpowiedzialność ponosi właściciel bagażu.

Porady lekarza

Przed wyruszeniem na Pieszą Pielgrzymkę zadbaj o dobre przygotowanie swojego organizmu.

Pamiętaj, że przed tobą długa droga (ok. 250 km) w różnych warunkach atmosferycznych.
Pamiętaj, że codziennie będziesz około 10 godzin na nogach – i to dosłownie.

Jak się przygotować?

Zaopatrz się w wygodne obuwie przynajmniej miesiąc wcześniej i chodź w nim codzienne. Buty muszą być nieco większe niż normalnie, tak aby pomieściły stopę ubraną w dwie skarpety: cienką i grubą – najlepiej wełnianą.

Pamiętaj, że w czasie marszu twoje nogi nabrzmiewają i zbyt ciasny but stanie się „narzędziem tortur”.

Zabierz ze sobą kilka par skarpet cienkich i dwie pary skarpet grubych (wełniane, bawełniane, frotte itp.), przetestuj je w ciągu miesiąca przed pielgrzymką. Zwróć uwagę czy skarpety nie ściągają się albo czy szew nie uwiera.

Miesiąc przed pielgrzymką zrezygnuj z samochodu, tramwaju, autobusu – maszeruj codziennie minimum jedną godzinę.

Zadbaj o stopy: na dwa tygodnie przed wyruszeniem w drogę mocz stopy co drugi dzień w ciepłej wodzie z solą i natłuszczaj dobrym kremem do stóp, na tydzień przed pielgrzymką obetnij paznokcie na krótko.

Kobiety, które chodzą w butach na wysokich obcasach winny miesiąc wcześniej zrezygnować z nich, aby mięśnie łydek miały czas przystosować się do pracy w zmienionych warunkach.

W drodze…

Twój ubiór winien być dostosowany do warunków pogodowych, ale wiedz, że nawet w czasie największych upałów lepiej iść w luźnej, lekkiej, przewiewnej bluzce lub koszuli z długimi rękawami, bo wtedy unikniesz przykrych i bolesnych poparzeń. Chroń również swoje nogi – szczególnie jeżeli jesteś uczulony(a) na opary asfaltu. Niejeden pątnik żałował później swojego zbyt lekkiego stroju.

Idąc w kolumnie pielgrzymkowej „nie przywiązuj się” do jednego miejsca w czwórce – jezdnia jest pochyła i ta okoliczność powoduje, że nogi pracują nierówno. Zmiana miejsc w czwórce zapobiega przykrym następstwom (ostre bóle w stawach biodrowych, kolanowych bądź skokowych).

Na postojach unikaj gwałtownego ochładzania nóg – ulga chwilowa, a zapalenie pochewek bądź ścięgien wielce prawdopodobne.

Jako bagaż podręczny radzę zabrać mały, lekki plecak na szerokich, elastycznych, nieocierających szelkach. Torby noszone w rękach i chlebaki przewieszone przez ramię mogą być przyczyną przykrych dolegliwości w okolicy stawu biodrowego.

Zabierz z domu dwa bandaże elastyczne o szerokości 5 i 10 (12) cm i życzę ci, aby oba wróciły z tobą do domu w stanie nienaruszonym.

Jeśli używasz lekarstwa, nie zapomnij ich zabrać i regularnie zażywać.

Na każdym postoju, w drodze a także na noclegu pielgrzymkowa służba zdrowia służy ci radą i pomocą.

Zapamiętaj!   Zdrowie jest darem Pana Boga dla ciebie i tylko ty sam musisz o ten dar się troszczyć i zabiegać. Służba zdrowia może ci jedynie pomóc w tym odpowiedzialnym zadaniu.

Więcej informacji w zakładce „Pielgrzymki”