Kościół Jubileuszowy w Roku Miłosierdzia

  • image
  • image
  • image
  • image
  • image
Previous Next

Chór Echo Gorczańskie

Chór "Echo Gorczańskie"
przy parafii NSPJ w Nowym Targu


dyrygent: Piotr AugustynKoncert kolęd i pastorałek

26 stycznia 2014

Historia

 

Od zarania wieków śpiew towarzyszył życiu i pracy człowieka. Pierwsze wzmianki o zwyczaju śpiewu grupowego w Nowym Targu odnotowano w kronice parafialnej już 1577 r. W późniejszym okresie o działalności chóralnej kroniki milczą. Dopiero w 1909 r. Wincenty Apostoł - organista, dyrygent i animator twórczości chóralnej organizuje w naszym mieście chór ludowy.

Dzieło nowotarskiego dyrygenta to niepowtarzalny i warty odnotowania w historii Podhala dorobek kulturalny. Spuściznę Wincentego Apostoła przejął i kontynuował organista Józef Grzybek. I tak w 1958 r. zakłada przy parafii N.S.P.J. chór "Echo Gorczańskie", który bierze udział w najważniejszych uroczystościach religijnych i patriotycznych.


Po śmierci Józefa Grzybka pracę z zespołem przejął Piotr Augustyn, również organista, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Wówczas chór poszerzył swoją działalność o uczestnictwo w licznych uroczystościach świeckich, a także udział w festiwalach krajowych i zagranicznych.
Chór ?Echo Gorczańskie? wielokrotnie koncertował we Włoszech, w Austrii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, na Słowacji, Węgrzech, Ukrainie oraz w Niemczech.
W 1995 r. chór "Echo Gorczańskie" nawiązał współpracę z chórem "Wierchy" z Zakopanego oraz chórami rabiańskimi, "Watra" i "Kantylena", wspólnie występując pod nazwą "Chór Podhalański". Większość koncertów utworzonego "Chóru Podhalańskiego" była dedykowana Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Od roku 2004 chór "Echo Gorczańskie" poszerzył swoją działalność o inne formy muzyczne, zakładając "Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne".Ważne do odnotowania wydarzenia chóru "Echo Gorczańskie" :

* zaproszenie chóru do uczestnictwa w Mszach Świętych podczas kolejnych pobytów Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu, Zakopanem, Ludźmierzu, Wadowicach i Krakowie, a także podczas pobytu Ojca Świętego Benedykta VI w Krakowie.

* Wyróżnienie za udany debiut w IX Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej w Myślenicach.* Wyróżnienie w XII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Sakralnej w Namestowie - Słowacja.

* Coroczny udział w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Trstenie - Słowacja.

* Udział w Warszawskim Festiwalu Kolęd "Cuda, cuda"

* Opraw muzyczna do filmu "Skarby Szlaku Gotyckiego"

* Nagranie i codzienna emisja modlitwy "Anioł Pański" w radiu Alex

* Oprawa muzyczna do IX Międzynarodowego Sympozjum Biografistyki Polonijnej "Podhalanie w Świecie"

* Udział w I Światowym Zjeżdzie Górali

* Coroczna organizacja "Koncertu Kolęd" i koncertu "Wieczór Cecyliański"

 

 

Próby:

Aula Domu Katechetycznego przy Parafii N.S.P.J. w Nowym Targu

niedziela - godz.19.00

środa - godz.19.00

 

 

Kontakt

Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne
Chór "Echo Gorczańskie"
34-400 Nowy Targ
ul. Krasińskiego 9


Kierownictwo Podhalańskiego Stowarzyszenia Muzycznego

Prezes: Bogusława Matyasik

tel. 606 446 305

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Dyrygent: mgr Piotr Augustyn

tel. 608 497 191

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Nasza strona

 

Galeria