Odpusty

WARUNKI UZYSKANIA ODPUSTU

W KOŚCIELE JUBILEUSZOWYM

Zgodnie z papieską bullą „Misericordiae vultus” zapowiadającą Nadzwyczajny jubileusz Miłosierdzia oraz Listem Papieża Franciszka dotyczącym odpustu z okazji tegoż jubileuszu, istnieje w Roku Miłosierdzia (od 8 grudnia 2015 roku do 20 listopada 2016 roku) dodatkowa możliwość zyskiwania odpustu zupełnego. Należy mieć na uwadze ogólne normy, które mówią, iż można go uzyskać jeden raz dziennie, zarówno dla siebie, jak i dla zmarłych, spełniając stałe (zwykłe) warunki w łączności z czynem (dziełem) obdarzonym odpustem.

Warunki stałe są następujące:

1. Przystąpienie do sakramentu pokuty (trwanie w stanie łaski  uświęcającej);
  2. Przyjęcie Komunii św.;
  3. Modlitwa według intencji Ojca Świętego;
  4. Wykluczenie przywiązania do wszelkiego grzechu nawet lekkiego.

Dla poszczególnych wiernych zostały wyznaczone następujące czyny obdarzone odpustem:

WSZYSCY WIERNI ABY ZYSKAĆ ODPUST ZUPEŁNY POWINNI:

1. a) PRZEJŚĆ PRZEZ DRZWI ŚWIĘTE

(otwarte w Bazylikach papieskich w Rzymie, w każdej Katedrze oraz kościołach wyznaczonych przez Biskupa Diecezjalnego),

1. b) PRZYSTĄPIĆ DO SAKRAMENTU POKUTY,
  2. c) POCHYLIĆ SIĘ NAD TAJEMNICĄ MIŁOSIERDZIA,
  3. d) ODMÓWIĆ WYZNANIE WIARY WSPÓLNIE LUB INDYWIDUALNIE,
  4. e) MODLITWA W INTENCJACH W KTÓRYCH MODLI SIĘ OJCIEC ŚWIĘTY.

Osoby, które z różnych powodów nie będą mogły udać się do Świętych Drzwi, zwłaszcza chorzy, starsi i samotni mogą zyskać odpust zupełny poprzez przyjęcie Komunii św. lub uczestniczenie we Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu. Zatem osoby, które nie będą miały okazji przyjąć Komunii św., mogą uzyskać odpust zupełny mając duszę wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i budząc w sobie intencję spełnienia zwykłych warunków, gdy tylko będzie to możliwe.

Każdy wierny, który sam wykona jeden lub kilka uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy także może zyskać odpust zupełny, spełniając równocześnie stałe warunki uzyskania odpustu. Koniecznie w tym przypadku trzeba jednak spełnić warunki stałe.