facebook

Ewangelia dnia

Licznik odwiedzin

New title

554
Visitors Today
1175081
Total Visitors

Nowa książka ks. Kazimierza


Ks.Kazimierz Kubat SDS, „Mów do ludzkich sumień 2. Wiara i nauka, a Prawda„, wyd. Glos Serca przy Parafii NSPJ w Nowym Targu, 2020, s 392

Pisałem te rozważania i pracowałem nad książką w okresie od stycznia do listopada 2020, czyli w okresie „pierwszej i drugiej fali pandemii”. Był to też (i nadal jest) okres – powiedzmy to enigmatycznie – „wzmożonych niepokojów” na tle moralno-obyczajowym, prawnym i polityczno-społecznym. „Pokojowe” protesty w rodzaju „czarnych marszów”, przez wiele dni zapełniały nagłówki wszystkich mediów. W tym kontekście rozważania na temat wiary, nauki (czy rozumu), a szczególnie rozważania na temat prawdy, nabierały całkowicie nowego wymiaru i znaczenia. Coraz bardziej i coraz wyraźniej docierało do mnie, jak bardzo odeszliśmy – już nie tylko – od wiary, ale także od „obiektywnej” i rozumowej nauki, a nawet w ogóle od rozumu.

Naszym światem nie rządzi już ani wiara, ani nauka, ani rozum, ale manipulacje, mass media, polityka, emocje, żądza władzy, przyjemności i bogactwa. Trzy, pierwsze grzechy główne: pychachciwość i nieczystość, stały się sztandarowymi hasłami protestujących, ale i stojących za nimi polityków i manipulatorów. Niestety tak wielu ludzi (także katolików) dało się tym manipulatorom uwieść, oczarować, zbałamucić.

Co gorsza, tak wielu ludzi (także katolików) dało się tym manipulatorom uwieść, oczarować, zbałamucić. Niestety ani wiara, ani rozum, ani prawda…nie są już w cenie, a wszystko, co pozostało to kaprysy i – wygląda na to, że ostatecznie – anarchia. Chciałoby się nawet zapytać: „Quo vadis Polonia, quo vadis mundus?”. Dokąd zdążasz Polsko, dokąd idziesz świecie?

Książkę można nabyć:
– w niedziele w parafialnym kiosku,
w tygodniu także w zakrystii (po Mszach),
zawsze na stronie internetowej www.mow2.kazania.org

W niedzielę 28 lutego po każdej Mszy Świętej ks. Kazimierz będzie podpisywał swoją drugą książkę. Całkowity dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na pomoc dzieciom w Afryce.


© 2016 Parafia NSPJ w Nowym Targu