Rada ekonomiczna

KOMUNIKAT RADY EKONOMICZNEJ O STANIE I KONIECZNOŚCI NAPRAWY ORGANÓW W NASZYM KOŚCIELE

Sobór Watykański II nawiązał do tradycji muzycznej Kościoła i podkreślił, że w Kościele katolickim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe, jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich (KL 120).

W zeszłym roku przeprowadzono gruntowną analizę techniczną naszych organów. Od ostatniego przeglądu minęło już prawie 20 lat. W wyniku oględzin instrumentu stwierdzono mocne zużycie i awaryjność szeregu elementów, w tym instalacji elektrycznej, silnika z dmuchawą w obudowie akustycznej, włączników w kontuarze, klawiatury, membran, piszczałek, miechów i stożków w maszynach pneumatycznych. Zauważono fatalne brzmienie i brak wielu głosów. Po konsultacji z doświadczonym organmistrzem filharmonii krakowskiej ustalono niezbędny zakres naprawy zniszczeń i ubytków oraz uzupełnienia braków w dyspozycji instrumentu.

Organy wymagają natychmiastowej naprawy, oczyszczenia, regulacji, uszczelnienia i strojenia. Zabiegi te pozwolą na w miarę niezawodną pracę jeszcze przez kilka lat. Celem również jest przywrócenie funkcjonowania i brzmienia instrumentu do zgodnego z obowiązującą sztuką organmistrzowską.

Należy przypomnieć, że instrument został wybudowany przez firmę Biernacki dla potrzeb koncertowych filharmonii Krakowskiej w 1951 roku. Zaś w naszej świątyni służą od 1978 roku. Koszt robót i materiału oszacowano na 45 tys. zł. Zostanie on pokryty min. ze składki w przyszłą niedzielę inwestycyjną. Pracę rozpoczną się na miejscu 4 kwietnia.

Za wszystkie ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać. W środy odprawiana jest Msza św. w intencji powodzenia przedsięwzięcia i ofiarodawców.