facebook

Ewangelia dnia

Licznik odwiedzin

Pielgrzymka Góralska


PPG 2023 – Karta zgłoszeniowa pielgrzyma

Zapraszamy na

42. Pieszą Pielgrzymkę Góralską na Jasną Górę

23 – 31 lipca 2023

Drodzy Pielgrzymi, wyruszymy wkrótce na pielgrzymkowe ścieżki już po raz 42. W tym roku towarzyszyć nam będzie hasło „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje organizacyjne. Wszelkie aktualizacje prezentowanych tu informacji będą wyróżniane czerwonym kolorem czcionki wraz z datą uzupełnienia.

Termin

Czas naszego pielgrzymowania pozostaje bez zmian: 23-31.07.2023.

Wyjście Grupy Nowotarskiej: niedziela 23.07.2023 sprzed kościoła NSPJ w Nowym Targu.

[aktualizacja 13.07.2023] Szczegółowy Plan I dnia:

Zbiórka, zapisy i pakowanie bagażu od 07.40-08.40. O 08.45 grupa wchodzi do kościoła po błogosławieństwo na drogę. 08.55 – wyjście pielgrzymki

  • Pielgrzymi zapisani już wcześniej odbierają pakiet pielgrzyma (identyfikator ze smyczą, znaczek, śpiewnik). Pielgrzymi nie zapisani dokonują zapisu.
  • Po odbiorze pakietu pielgrzyma nadawanie bagaży. (prosimy nie zostawiać zapisów na ostatnią chwilę i zapisać się wcześniej w kancelarii parafialnej lub przez formularz online).

09.10               Błogosławieństwo pielgrzymów w kościele św. Katarzyny (700m)

  • Nie będzie to postój (brak możliwości nadania bagaży i zapisów w tych miejscach). Pielgrzymi wchodzą do kościoła, przyjmują błogosławieństwo na drogę od księdza proboszcza, po czym grupa wyrusza w dalszą drogę

09.50               Błogosławieństwo pielgrzymów w kościele św. Jadwigi (2,2 km)

11.00-12.00    – Ludźmierz: Msza Święta w kościele (2,7 km)

12.00-12.45    – Ludźmierz: postój, dokończenie zapisów w bazie pielgrzymki

14.20-15.00    Pieniążkowice-Dział: postój (7,4 km)

16.30-17.00    Bielanka, postój (7 km)

18.00-18.30    – Raba Wyżna, postój (6km)

19.30               – Spytkowice (6 km). Miejsce noclegu. Odbiór bagaży, kwaterunek

 

Wejście na Jasną Górę w dniu 31.07.2023:

– 13:15 – Grupa Orawa;

– 13.30 – Grupa Rabka;

– 13.45 – Grupa Bachledówka;

– 14.00 – Grupa Nowy Targ;

Msza Święta w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 14:30. Eucharystii będzie przewodniczył ks. abp. Marek Jędraszewski, Metropolita krakowski.

Powrót z pielgrzymki we własnym zakresie. Można zapisać się na autobus do Nowego Targu przez Maków Podhalański. Autobus odjeżdża z parkingu przy klasztorze Jasnogórskim 31.07.2023 o godz. 21.50 (po zakończeniu Apelu Jasnogórskiego). Chęć skorzystania z autobusu należy zaznaczyć na karcie zgłoszeniowej lub w ankiecie internetowej. (dopłata 60 zł)

Ogólny plan całej trasy pielgrzymki PPG 2023 – Ogólna Trasa Pielgrzymki (Postoje i noclegi)

——————————————————————————————-

Zapisy

Zapisy do grupy nowotarskiej rozpoczną się od poniedziałku 12.06.2023. Zapisy możliwe są:

1) w kancelarii parafialnej w godzinach jej otwarcia (pon, wt, czw: 16.00-18.00; so: 08:00-09.30); Kancelaria nieczynna w uroczystości kościelne, w czwartki przed I piątkiem miesiąca oraz w I soboty miesiąca).

2) Formularz internetowy już nie jest dostępny. Formularz online przyjmuje zapisy do środy 19.07.2023 włącznie. Po tym terminie zostanie zamknięty i zgłoszenia tą drogą nie będą przyjmowane.

3) podczas dołączenia do pielgrzymki w biurze pielgrzymkowym

Na zapis składają się:

A) złożenie wypełnionej w sposób kompletny karty zgłoszeniowej,

Karty są dostępne:

– w kancelarii parafialnej

– pod linkiem do samodzielnego wydruku PPG 2023 – Karta zgłoszeniowa pielgrzyma

– w dniu wyjścia pielgrzymki w miejscu zbiórki (w godz. 07.45-08.45)

B) uiszczenie wpisowego w wysokości:

            – dorośli i młodzież od ukończenia 16 lat: 120 zł

            – dzieci i młodzież do 16 lat: 60 zł

            – służby pielgrzymkowe (kierowanie ruchem, s. techniczna, s. medyczna, s. kwatermistrzowska, s. muzyczna, s. porządkowa): 60 zł

W przypadku zapisu online wpłat należy dokonać przelewem na konto parafii najpóźniej 2 dni robocze przed wyjściem pielgrzymki (środa, 19.07.2023). Po tym terminie organizator nie będzie w stanie stwierdzić faktu zaksięgowania wpłaty. Pielgrzymi zapisujący się w kancelarii uiszczają wpisowe w gotówce.

Nr rachunku dla wpłat zgłoszeń internetowych: 14 1090 1838 0000 0001 1114 8811 Santander Bank Polska

Rzymsko-Katolicka Parafia NSPJ Al. 1000-lecia 39 Nowy Targ

W tytule przelewu proszę wpisać: Pielgrzymka góralska – Nazwisko i Imię. Jeśli wpłata jest za kilka osób, prosimy o podanie w tytule przelewu imion i nazwisk wszystkich opłacanych uczestników. Chęć powrotu z pielgrzymki autobusem wyrażamy dopisując w tytule przelewu „+A” po każdym nazwisku pasażera i doliczając 60 zł.

W ramach wpisowego każdy pielgrzym otrzyma zestaw pielgrzyma tj. znaczek, śpiewnik, legitymację, smycz, ubezpieczenie, zapewniony transport bagażu i opiekę medyczną.

C) w przypadku osób niepełnoletnich: Karta zgłoszeniowa dziecka + znajdująca się na odwrocie karty zgoda rodzica/opiekuna prawnego na udział w pielgrzymce niepełnoletniego ze wskazaniem osoby pełnoletniej, będącej uczestnikiem pielgrzymki, która zobowiązuje się do wzięcia odpowiedzialności i podjęcia opieki podczas trwania pielgrzymki.

UWAGA

Złożenie wypełnionej karty zgłoszeniowej oraz wniesienie wpisowego jest warunkiem wymaganym do wzięcia udziału w pielgrzymce bez względu na ilość dni, w których pielgrzym jest uczestnikiem pielgrzymki. Nie ma możliwości uczestnictwa w pielgrzymce „na dziko” czy „na chwilę”, albo  „żeby odprowadzić bliskich”. Osoba nie zapisana nie jest objęta ubezpieczeniem, będzie proszona o opuszczenie grupy. Znakiem pielgrzyma jest imienny identyfikator otrzymywany przy zapisie i noszony przy sobie przez cały czas trwania pielgrzymowania.

Pielgrzymowanie duchowe

Wiernych, którzy z różnych względów nie mogą wziąć udziału w pielgrzymce, zachęcamy gorąco do podjęcia pielgrzymowania duchowego. Polega ono na łączności duchowej z pielgrzymującą grupą, otoczeniu pielgrzymów przez czas pątniczego trudu swoją modlitwą. Pątnicy zabierają ze sobą w drogę spisane intencje pozostających w domach pielgrzymów duchowych i zanoszą je do Matki Bożej omadlając w codziennym różańcu w drodze. Gotowe druki, na których można zapisać powierzone pątnikom intencje będą dostępne w kościele NSPJ w Nowym Targu od soboty 01.07.2023 przy kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Tuż obok zostanie umieszczona skrzynka, do której prosimy wrzucać wypełnione kartki. Kartki można też przygotować samemu w domu lub skorzystać z pliku do samodzielnego druku, który zostanie załączony tutaj 01.07. Prosimy by posiadały format A6 (rozmiar dwukrotnie złożonej  standardowej kartki do drukarki A4) i były zapisane „drukowanymi” literami. Skrzynka w kościele będzie wystawiona do środy 26.07.2023.

Bagaże

Bardzo prosimy, aby każda sztuka bagażu była podpisana w widocznym miejscu wg wzoru: Imię, nazwisko, Grupa Nowy Targ. Kolorem naszej grupy jest niebieski. Zachęcamy do oznaczenia bagażu chustką lub wstążką w tym kolorze w celu ułatwienia identyfikacji. Więcej o Bagażu w „ABC Pielgrzyma” poniżej.

Samochody prywatne

Do obsługi pielgrzymki służą wyłącznie samochody z oznaczeniami pielgrzymki. Bez zgody kierowników z poszczególnych grup zabrania się poruszania samochodów prywatnych w kolumnie pielgrzymkowej i w bezpośredniej jej bliskości. Dotyczy to również miejsc postojów pielgrzymów, gdzie wjazd mają tylko samochody służbowe z oznaczeniami pielgrzymki. Niedopuszczalny jest transport pielgrzymów i „podwózki” samochodami prywatnymi. Do tego służą pojazdy pielgrzymkowe. Piesza Pielgrzymka Góralska jest  – jak sama nazwa wskazuje – pielgrzymką pieszą, nie samochodową.  

Kierownictwo Pielgrzymki

Kierownikiem całej Pielgrzymki jest Łukasz Flader OSPPE, paulin z klasztoru OO. Paulinów na Bachledówce. Przewodnikiem członu nowotarskiego pielgrzymki jest ks. Przemysław Cios, wikariusz w parafii NSPJ w Nowym Targu. 

Wyżywienie:

Generalnie zaopatrujemy się w prowiant we własnym zakresie. Zazwyczaj na postojach przy parafiach pielgrzymi są goszczeni skromnym posiłkiem przez lokalnych mieszkańców. wdzięcznością korzystajmy z ich gościnności. Prosimy, aby zaopatrywanie się w lokalnych sklepach na trasie przemarszu odbywało się tylko w czasie postojów. Podczas marszu nie ma możliwości opuszczania kolumny, bo „widzę sklep” ze względów bezpieczeństwa. Na postojach odludnych w ostatnich dniach pielgrzymowania pojawia się Foodtruck oferujący zakup prostych ciepłych posiłków typu hot-dog, hamburger itp

Nocleg:

– Korzystamy z gościnności gospodarzy jak w latach poprzednich na kwaterach a także we wskazanych szkołach, remizach i innych budynkach użyteczności publicznej.

– Prosimy o przyjęcie z wdzięcznością  każdych warunków, w jakich zostaniemy ugoszczeni: czy to będzie pokój z wszelkimi udogodnieniami, podłoga w szkole, czy  siano w stodole, (choć to ostatnie już praktycznie się nie zdarza).

– Nieustannie pamiętajmy, że pielgrzymka ma charakter pokutny i w tym duchu przyjmujmy w pokorze wszelkie niedogodności.

– Jest możliwość zabrania własnych namiotów.

– Dla ułatwienia służby kwatermistrzów w karcie zgłoszeniowej prosimy o zaznaczenie z jakiej formy noclegu korzystamy (namiot prywatny, stały nocleg u znajomej rodziny, potrzebuję noclegu)

– nie zapewniamy dostępu do prądu (np ładowanie telefonów). Prosimy zaopatrzyć się w powerbank oraz latarkę i roztropne korzystanie z telefonu i szczególne unikanie tego w czasie marszu i modlitwy.

Nagłośnienie

Mężczyźni, którzy są w pełni sił (nie wyłączając, funkcyjnych) podejmują trud niesienia tub wg numeru legitymacji pielgrzyma. Kolejni bracia do niesienia tub będą wyznaczani każdego dnia rano i proszeni o zgłoszenie się do porządkowego celem rozdzielenia posługi na poszczególne odcinki dnia. Nic nie stoi na przeszkodzie by tuby niosły też Panie – chętne do tego siostry prosimy o dołączenie rano do wyznaczonych braci.

——————————————————————————————————————————————–

ABC pielgrzyma

Jak przygotować się do pielgrzymki? Co zabrać ze sobą?

Wybierając się na pielgrzymkę zabieramy dwa bagaże:

– pierwszy – podręczny, na każdy dzień, który mamy przy sobie w trasie (np. mały plecak),

– drugi – przewożony samochodem ciężarowym z jednego noclegu na następny (np. duży plecak, torbę turystyczną). Dostęp do tego bagażu jest możliwy wyłącznie na miejscu noclegu

Bagaż podręczny zawiera:

– dokumenty osobiste, legitymację, pieniądze,

– śpiewnik pielgrzymkowy, różaniec, modlitewnik,

– prowiant na dany dzień, kubek (najlepiej metalowy), łyżkę,

– odzież w zależności od pogody (okrycie przeciwdeszczowe, nakrycie głowy)

W bagażu, który oddajemy na samochód ciężarowy zabieramy (skład proponowany):

– kilka zmian bielizny osobistej

– wygodne obuwie na zmianę (sandały lub „adidasy”, dobrze sprawdzają się najprostsze buty do biegania),

– skarpety,

– śpiwór,

– latarkę,

– przybory toaletowe,

– prowiant (trwałe produkty spożywcze),

– miniapteczka osobista

– leki, które systematycznie przyjmujemy.

UWAGA: Radzimy nie zabierać cennych rzeczy! Organizator nie ponosi odpowiedzialności za stracone przedmioty.

Bagaż:

– do bagażu  i na zewnątrz należy włożyć kartkę z nazwiskiem i adresem dla ułatwienia identyfikacji w przypadku jego zagubienia.

– namiot jest osobnym bagażem, również należy go podpisać

– nie wolno umieszczać w bagażu niezabezpieczonych ostrych i szklanych przedmiotów,

– uchwyty (troki) przy torbie turystycznej należy związać, a kieszenie pozapinać,

Za wszelkie szkody, wynikające z niestosowania się do powyższych rad, odpowiedzialność ponosi właściciel bagażu.

Porady lekarza

– Przed wyruszeniem na Pieszą Pielgrzymkę zadbaj o dobre przygotowanie swojego organizmu.

– Pamiętaj, że przed tobą długa droga (ok. 250 km) w różnych warunkach atmosferycznych.

– Pamiętaj, że codziennie będziesz około 10 godzin w marszu.

– Zaopatrz się w wygodne obuwie przynajmniej miesiąc wcześniej i chodź w nim codzienne. Buty muszą być nieco większe niż normalnie, tak aby pomieściły stopę ubraną w dwie skarpety: cienką i grubą – najlepiej wełnianą.

– Pamiętaj, że w czasie marszu twoje nogi nabrzmiewają i zbyt ciasny but stanie się „narzędziem tortur”.

– Zabierz ze sobą kilka par skarpet cienkich i dwie pary skarpet grubych (wełniane, bawełniane, frotte itp.), przetestuj je w ciągu miesiąca przed pielgrzymką. Zwróć uwagę czy skarpety nie ściągają się albo czy szew nie uwiera.

– Miesiąc przed pielgrzymką zrezygnuj z samochodu, tramwaju, autobusu – maszeruj codziennie minimum jedną godzinę.

– Zadbaj o stopy: na dwa tygodnie przed wyruszeniem w drogę mocz stopy co drugi dzień w ciepłej wodzie z solą i natłuszczaj dobrym kremem do stóp, na tydzień przed pielgrzymką obetnij paznokcie na krótko.

– Kobiety, które chodzą na co dzień w butach na wysokich obcasach winny miesiąc wcześniej zrezygnować z nich, aby mięśnie łydek miały czas przystosować się do pracy w zmienionych warunkach.

W drodze…

– Twój ubiór winien być dostosowany do warunków pogodowych, ale wiedz, że nawet w czasie największych upałów lepiej iść w luźnej, lekkiej, przewiewnej bluzce lub koszuli z długimi rękawami, bo wtedy unikniesz przykrych i bolesnych poparzeń. Chroń również swoje nogi – szczególnie jeżeli jesteś uczulony(a) na opary asfaltu. Niejeden pątnik żałował później swojego zbyt lekkiego stroju.

– Idąc w kolumnie pielgrzymkowej „nie przywiązuj się” do jednego miejsca w czwórce – jezdnia jest pochyła i ta okoliczność powoduje, że nogi pracują nierówno. Zmiana miejsc w czwórce zapobiega przykrym następstwom (ostre bóle w stawach biodrowych, kolanowych bądź skokowych).

– Na postojach unikaj gwałtownego ochładzania nóg – ulga chwilowa, a zapalenie pochewek bądź ścięgien wielce prawdopodobne.

– Jako bagaż podręczny radzę zabrać mały, lekki plecak na szerokich, elastycznych, nieocierających szelkach. Torby noszone w rękach i chlebaki przewieszone przez ramię mogą być przyczyną przykrych dolegliwości w okolicy stawu biodrowego.

– Zabierz z domu dwa bandaże elastyczne o szerokości 5 i 10 (12) cm i życzę ci, aby oba wróciły z tobą do domu w stanie nienaruszonym.

– Jeśli używasz lekarstwa, nie zapomnij ich zabrać i regularnie zażywać.

– Na każdym postoju, w drodze a także na noclegu pielgrzymkowa służba zdrowia służy ci radą i pomocą.

– Zapamiętaj!   Zdrowie jest darem Pana Boga dla ciebie i tylko ty sam musisz o ten dar się troszczyć i zabiegać. Służba zdrowia może ci jedynie pomóc w tym odpowiedzialnym zadaniu.


© 2016 Parafia NSPJ w Nowym Targu