Dokumenty potrzebne przy ustalaniu terminu pogrzebu:
- akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
- dokument poświadczający przyjęcie przez zmarłego sakramentów (np. obrazek od kapelana szpitala),
- jeśli osoba zmarła mieszkała poza naszą parafią, należy przynieść pisemną zgodę proboszcza miejsca zamieszkania.
Msze św. w intencji zmarłego zamawiamy w kaplicy cmentarnej.
Informujemy, że połowę intencji zamawianych z racji pogrzebu odprawiamy w Parafii, a połowę przekazujemy do odprawienia innym kapłanom, poza naszą Parafię.
Pogrzeby urnowe
Kościół usilnie zaleca i popiera biblijny zwyczaj grzebania ciał zmarłych, ale nie zabrania też kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej – przypomnieli polscy biskupi w liście pasterskim o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu, czytanym we wszystkich kościołach na terenie kraju w niedzielę 13 listopada 2015.
Zalecenie zachowania dotychczasowego zwyczaju grzebania ciał zmarłych – zdaniem hierarchów – znajduje uzasadnienie w Piśmie Świętym i w tradycji chrześcijańskiej.
Podobnie pasterze Kościoła katolickiego w Polsce twierdzą, że „obrzędy pogrzebowe z Mszą Świętą i z ostatnim pożegnaniem włącznie, w których uczestniczy rodzina, wspólnota parafialna, przyjaciele i znajomi, powinny być celebrowane przed kremacją ciała ludzkiego”. Jednak dopuszczają wyjątki, jeśli przemawiają za tym szczególne racje duszpasterskie lub powody natury praktycznej. „Może to mieć na przykład miejsce wtedy, gdy czyjaś śmierć nastąpiła daleko od miejsca zamieszkania i kremacja ułatwia sprowadzenie doczesnych szczątków osoby zmarłej, a także, kiedy uczestnicy pogrzebu przybywają z daleka i trudno im być na dwóch częściach pogrzebu, czyli na Mszy Świętej połączonej z ostatnim pożegnaniem ciała zmarłego i, po pewnym czasie, na obrzędzie złożenia urny w grobie lub kolumbarium” – czytamy w liście.
Kościół natomiast mówi stanowcze „nie” rozrzucaniu prochów ludzkich w tzw. miejscach pamięci, na morzu, w górach lub w innych miejscach, a także przechowywaniu ich w różnej formie w domu.
W liście z 356. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski jest również przypomnienie, że „Msza Święta w intencji zmarłych jest najcenniejszym darem, jaki możemy im ofiarować” i zachęta „do stałej pamięci modlitewnej o naszych zmarłych”.