facebook

Ewangelia dnia

Licznik odwiedzin

Chór Echo Gorczańskie


Chór „Echo Gorczańskie”

przy parafii NSPJ w Nowym Targu

dyrygent: Piotr Augustyn


Próby:

niedziela, godz. 19.00, środa godz. 18.00

 

 

Historia

Od zarania wieków śpiew towarzyszył życiu i pracy człowieka. Pierwsze wzmianki o zwyczaju śpiewu grupowego w Nowym Targu odnotowano w kronice parafialnej już 1577 r. W późniejszym okresie o działalności chóralnej kroniki milczą. Dopiero w 1909 r. Wincenty Apostoł – organista, dyrygent i animator twórczości chóralnej organizuje w naszym mieście chór ludowy.

Dzieło nowotarskiego dyrygenta to niepowtarzalny i warty odnotowania w historii Podhala dorobek kulturalny. Spuściznę Wincentego Apostoła przejął i kontynuował organista Józef Grzybek. I tak w 1958 r. zakłada przy parafii N.S.P.J. chór „Echo Gorczańskie”, który bierze udział w najważniejszych uroczystościach religijnych i patriotycznych.
Po śmierci Józefa Grzybka pracę z zespołem przejął Piotr Augustyn, również organista, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Wówczas chór poszerzył swoją działalność o uczestnictwo w licznych uroczystościach świeckich, a także udział w festiwalach krajowych i zagranicznych.
Chór ?Echo Gorczańskie? wielokrotnie koncertował we Włoszech, w Austrii, Czechach, Bośni i Hercegowinie, na Słowacji, Węgrzech, Ukrainie oraz w Niemczech.
W 1995 r. chór „Echo Gorczańskie” nawiązał współpracę z chórem „Wierchy” z Zakopanego oraz chórami rabiańskimi, „Watra” i „Kantylena”, wspólnie występując pod nazwą „Chór Podhalański”. Większość koncertów utworzonego „Chóru Podhalańskiego” była dedykowana Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Od roku 2004 chór „Echo Gorczańskie” poszerzył swoją działalność o inne formy muzyczne, zakładając „Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne”.Ważne do odnotowania wydarzenia chóru „Echo Gorczańskie” :

* zaproszenie chóru do uczestnictwa w Mszach Świętych podczas kolejnych pobytów Ojca Świętego Jana Pawła II w Nowym Targu, Zakopanem, Ludźmierzu, Wadowicach i Krakowie, a także podczas pobytu Ojca Świętego Benedykta VI w Krakowie.

* Wyróżnienie za udany debiut w IX Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej w Myślenicach.* Wyróżnienie w XII Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Sakralnej w Namestowie – Słowacja.

* Coroczny udział w Festiwalu Pieśni Maryjnej w Trstenie – Słowacja.

* Udział w Warszawskim Festiwalu Kolęd „Cuda, cuda”

* Opraw muzyczna do filmu „Skarby Szlaku Gotyckiego”

* Nagranie i codzienna emisja modlitwy „Anioł Pański” w radiu Alex

* Oprawa muzyczna do IX Międzynarodowego Sympozjum Biografistyki Polonijnej „Podhalanie w Świecie”

* Udział w I Światowym Zjeżdzie Górali

* Coroczna organizacja „Koncertu Kolęd” i koncertu „Wieczór Cecyliański”

 

 

Próby:

Aula Domu Katechetycznego przy Parafii N.S.P.J. w Nowym Targu

niedziela – godz.19.00

środa – godz.19.00

 

 

Kontakt

Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne
Chór „Echo Gorczańskie”
34-400 Nowy Targ
ul. Krasińskiego 9

Kierownictwo Podhalańskiego Stowarzyszenia Muzycznego

Prezes: Bogusława Matyasik

tel. 606 446 305

b.matyasik@onet.eu

Dyrygent: mgr Piotr Augustyn

tel. 608 497 191

dyrygent@echogorczanskie.pl

Nasza strona

Galeria


© 2016 Parafia NSPJ w Nowym Targu