facebook

Ewangelia dnia

Licznik odwiedzin

Domowy Kościół


„Domowy Kościół”

Ruchu „Światło – Życie”

przy parafii NSPJ w Nowym Targu

Moderator kręgu 1 – ks. Kazimierz Kubat

Moderator kręgu 2 – ks. Mirosław Niewiedział

 


Spotkania miesięczne według harmonogramu

 

 

Oaza rodzin – Domowy Kościół

gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie


Krąg 1

W naszej parafii jest kilka kręgów Domowego Kościoła. Nasz krąg zwany najstarszym powstał w 1992 roku. Należy do niego pięć małżeństw. Są one z różnych parafii i miejscowości: Nowego Targu, Maniów i Krościenka. Moderatorem naszego kręgu jest ksiądz Mariusz Wojdan. Spotykamy się co miesiąc. Podczas spotkań dzielimy się radościami i troskami. Rozważamy teksty Pisma Świętego, dzieląc się przemyśleniami nad Słowem Bożym. Rozmawiamy o zobowiązaniach, których wypełnianie zbliża nas do Pana Boga, współmałżonka, rodziny i drugiego człowieka. Nasz krąg wspólnie spotyka się w rocznice ślubów, na Eucharystii, która jest dziękczynieniem za sakrament małżeństwa.

Staż małżeński w naszej wspólnocie jest zbliżony, od 23 do 33 lat. Natomiast wiek naszych dzieci wynosi od 3 do 29 lat. Cały czas się rozwijamy;) Jedno małżeństwo doczekało się już dwójki wnucząt.

Trwanie w Domowym Kościele przynosi nam wiele korzyści i radości. Oprócz wspólnoty, przyjaciół – ludzi mających podobny cel, zbliżamy się do Boga, jako małżonkowie oraz do siebie wzajemnie. Wzrasta nasza duchowość małżeńska, rozwija się miłość.

Domowy Kościół pomaga nam w kształtowaniu relacji z dziećmi i drugim człowiekiem. Jesteśmy przekonani, że nie bylibyśmy takimi małżeństwami jakimi jesteśmy, gdybyśmy nie zostali zaproszeni przez Pana Boga do tej Wspólnoty.

 

Krąg 2

Jako wspólnota Domowego Kościoła spotykamy się od 2001 roku. Nasz Krąg tworzą obecnie 4 małżeństwa: Ania i Robert, Ewa i Krzysztof, Agnieszka i Stanisław, Ania i Krzysztof. Nasz krąg to również dziesięcioro dzieci.

Zachęceni przez ks. Wiesława Kiebułę zdecydowaliśmy się na podjęcie takiej drogi rozwoju duchowego. Na comiesięcznych spotkaniach realizujemy formację Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie.

Domowy Kościół pomaga nam czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak żyć tym sakramentem. Nasze dzieci w naturalny sposób wzrastają w wierze, uczą się Boga poprzez wspólną modlitwę rodzinną i wzrastają w miłości. Realizacja założeń Ruchu daje nam siłę do budowania więzi małżeńskiej i wspólnoty rodzinnej. Te wspólne lata zaowocowały w naszym kręgu głęboką przyjaźnią, wspólnym przeżywaniem sakramentów naszych dzieci, troską o siebie nawzajem.

Szczególną moc czerpiemy też ze wspólnego przeżywania rekolekcji. Domowy Kościół to droga dla ludzi, którzy wiodą zwyczajne życie małżeńskie, rodzinne, którzy po chrześcijańsku chcą znosić trudy codzienności, którzy chcą korzystać z łaski bycia przy Chrystusie. Dla nas jest to naturalna konsekwencja przynależności do Kościoła, uczestnictwa w sakramentach i próba realizacji powołania, jakim jest małżeństwo.

Droga Krzyżowa

Każdego roku, we wrześniu, Wspólnota Domowego Kościoła spotyka się na wspólnej Drodze Krzyżowej. Rozpoczyna się ona w Kuźnicach, a kończy na Kalatówkach, w Kaplicy Św. Brata Alberta.

28 września 2013 roku ponownie wyruszyliśmy na ten szlak, wśród pięknych widoków Tatr, wraz z grupą z Krakowem,która przeżywała rekolekcje na Krzeptówkach w kościele Matki Boskiej Fatimskiej. Podczas każdej stacji rozważaliśmy teksty księdza Drzewieckiego, odnoszące się do małżeństwa i rodziny. Były to wspaniałe chwile przygotowujące do Eucharystii, której przewodniczył moderator rejonowy ksiądz Michał, oraz ksiądz Andrzej.

Dziękujemy Panu Bogu za radosny czas spotkania z Panem i wspólnotą.

 

Zapraszamy na Mszę św. w II niedzielę miesiąca o godz. 10.30

 

strona internetowa


© 2016 Parafia NSPJ w Nowym Targu